ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

eggs

3

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα ''Δόντια γερά- Δόντια καθαρά'' των τάξεων της Γ, Δ, ΣΤ  και του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων , οι μαθητές ασχολήθηκαν με τα δόντια και την υγιεινή τους.

Σκοπός αυτού του προγράμματος/μαθήματος ήταν οι μαθητές να μάθουν την σημασία της καλής και σωστής υγιεινής των δοντιών καθώς και τους βασικούς κανόνες της στοματικής υγιεινής. Συγκεκριμένα, οι μαθητές μέσα από το πρόγραμμα  ενημερώθηκαν για την  ονομασία και τον αριθμό των δοντιών, τον τρόπο βουρτσίσματός τους, τις τροφές που πρέπει να αποφεύγουν για την σωστή υγεία, το τακτικό βούρτσισμα και την συχνότητα επίσκεψης στον οδοντίατρο.

Επειδή όμως γνώση χωρίς παιχνίδι δεν γίνεται, οι μαθητές ανέλαβαν ρόλο οδοντιάτρου και ασθενή και εξέταζαν την στοματική κοιλότητα των μαθητών με οδοντιατρικά παιχνίδια  λέγοντάς τους αν έχουν χαλασμένα ή όχι δόντια. Η δραστηριότητα αυτή στόχευε στην μείωση του φόβου τους κατά την επίσκεψη στον οδοντίατρο.

Τέλος, επειδή δεν είμαστε ειδικοί ,καλέσαμε μία οδοντίατρο να μας ενημερώσει εκτενέστερα. Έτσι, λοιπόν, το σχολείο μας το επισκέφτηκε εκπρόσωπος της 1ης ΤΟΜΥ Πύργου μαζί με την οδοντίατρο κ. Μάρθα Παρνασσά. Οι εν λόγω κυρίες ενημέρωσαν τους μαθητές για την υγιεινή των δοντιών και για τις ενέργειες που πρέπει να κάνουμε για να διατηρηθούν υγιή. Συμπληρώνοντας την οπτικοακουστική ενημέρωση, η οδοντίατρος έλεγξε τα δόντια των μαθητών πληροφορώντας τους για την κατάσταση της υγείας των δοντιών τους.

φώτο 1

1