ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

eggs

• Η φοίτηση των μαθητών

Το Σχολείο αποτελεί το φυσικό χώρο αγωγής και μάθησης. Η συμμετοχή των μαθητών πρέπει να είναι τακτική, ενεργός και συστηματική. Η φοίτηση των μαθητών, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, είναι υποχρεωτική. Η απουσία από τα μαθήματα δικαιολογείται μόνον όταν συντρέχει σοβαρός λόγος (ασθένεια, ή έκτακτα οικογενειακά γεγονότα).

• Προσέλευση και αποχώρηση μαθητών

Υποχρεωτικό πρόγραμμα:

• Υποδοχή των μαθητών και των μαθητριών στο σχολείο: 08.00- 08:15.
  • Έναρξη 1ης διδακτικής περιόδου: 08:15.
  • Λήξη υποχρεωτικού προγράμματος- αποχώρηση μαθητών: 13:15

Η έγκαιρη προσέλευση και η καλά οργανωμένη και ελεγχόμενη αποχώρηση είναι απαραίτητες προϋποθέσεις για την πραγματοποίηση του διδακτικού έργου και την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου γενικότερα.

Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής έχει λόγους να απουσιάσει για κάποιες ώρες, προτείνεται να προσέρχεται στο σχολείο μετά την ολοκλήρωση του πρώτου (9:40) ή δεύτερου δίωρου (11:30).

Για λόγους ασφάλειας των μαθητών/μαθητριών και προκειμένου να αποτραπεί η είσοδος ατόμων που ουδεμία σχέση έχουν με τη λειτουργία του αλλά και για την ομαλή λειτουργία του προγράμματος η είσοδος του σχολείου κλείνει στις 8:15 με ευθύνη των εφημερευόντων και παραμένει κλειστή κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του. Κανένα άτομο, πλην των εκπαιδευτικών, δε μπορεί να παραμένει εντός του σχολικού χώρου κατά τη διάρκεια λειτουργίας της σχολικής μονάδας. Εφόσον υπάρχει ανάγκη γονέας να επισκεφτεί το σχολείο, ή θα επικοινωνήσει τηλεφωνικά ή θα προσέλθει σε ώρα διαλείμματος.

Οι εκπαιδευτικοί εφημερίας που είναι υπεύθυνοι, υποδέχονται τους μαθητές και τις μαθήτριες στην είσοδο του Σχολείου και οι γονείς/κηδεμόνες-συνοδοί αποχωρούν. Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συνοδεύονται καθημερινά κατά την αποχώρησή τους περιμένουν τον γονέα/κηδεμόνα τους και δε φεύγουν ποτέ από το Σχολείο χωρίς τη συνοδεία τους. Οι γονείς/κηδεμόνες προσέρχονται έγκαιρα για την παραλαβή των μαθητών και των μαθητριών και παραμένουν έξω από τις εισόδους του σχολείου, χωρίς να παρεμποδίζουν τη διαδικασία αποχώρησης. Κάθε καθυστέρηση στην προσέλευση των συνοδών δημιουργεί κινδύνους για την ασφάλεια των μαθητών/μαθητριών που ολοκληρώνουν το πρόγραμμά τους. Σε περιπτώσεις δυσμενών καιρικών συνθηκών οι γονείς μπορούν να περιμένουν τους μαθητές στην είσοδο του σχολείου και κάτω από το υπόστεγο. Η ευθύνη για την ασφάλεια των παιδιών μετά το ωράριο λειτουργίας ανήκει αποκλειστικά στον γονέα ή κηδεμόνα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες σε καμία περίπτωση δε φεύγουν από το σχολείο πριν τη λήξη των μαθημάτων χωρίς άδεια. Αν παρουσιαστεί ανάγκη έκτακτης αποχώρησης κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου (π.χ. ασθένεια), ενημερώνεται ο γονέας/κηδεμόνας για να προσέλθει στο Σχολείο και να συνοδεύσει το παιδί στο σπίτι του. Τέλος, εάν κάποιος γονέας/κηδεμόνας χρειαστεί, για ειδικό λόγο να πάρει το παιδί του πριν τη λήξη των μαθημάτων, χρειάζεται να ενημερώσει εγκαίρως τη Διεύθυνση του Σχολείου.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Το προαύλιο, ως μέρος του Διδακτηρίου, παραμένει κλειδωμένο και κατά τον χρόνο μη λειτουργίας του Σχολείου, σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία.